Mrtvé moře

Obyčejná mořská voda obsahuje asi 3,5 % soli, Mrtvé moře jí obsahuje skoro desetinásobek. Mrtvé moře vzniklo v časti Velké příkopové propadliny El Ghor a tvoří obrovskou nádrž, v které proudí voda. Mrtvé moře je zásobované především řekou Jordán (80% vody) a několika vysokohorskými prameny ...

Mrtvé moře je absolutním světovým unikátem. Nachází se na hranicích Jordánska a Izraelee. Patří mezi jezera tektonického původu, vzniklo asi před 3 000 000 lety v trhlině po velkém pohybu zemské kůry.

Jeho rozloha je 1050 km2 a je vůbec nejnižší položenou vodní plochou na zemském povrchu. Povrch jezera leží 392 metrů pod hladinou moře, jeho dno 398 metrů pod hladinou světového oceánu. Není však jen nejnižším položeným jezerem na Zemi, ale je také nejslanější.

SLOŽENí SOLI Z MRTVéHO MOŘE
MgCl 31 - 35 %
KCl 20 - 28 %
NaCl 3 - 8 %
CaCl 3 – 8%
Br 0,3 - 0,6 %
SO 0,05 - 0,2 %
H2O 32 - 40 %
 

Obyčejná mořská voda obsahuje asi 3,5 % soli, Mrtvé moře jí obsahuje skoro desetinásobek. Mrtvé moře vzniklo v časti Velké příkopové propadliny El Ghor a tvoří obrovskou nádrž, v které proudí voda. Mrtvé moře je zásobované především řekou Jordán (80% vody) a několika vysokohorskými prameny, s vysokým obsahem solí a minerálů. Suché, horké pouštní ovzduší však způsobuje neustálé vypařovaní vody (4-6,5 miliardy litrů denně), následkem čeho se koncentrace solí a minerálů neustále zvyšuje. Voda je sytě bílá, velmi klidná a až tak nasycená solí, že s v ní nedá plavat ani ponořit. Když se chcete namočit, musíte se pomaličky zasouvat dozadu, dokud neležíte celkem rovně. Na některých místech na pobřeží vytvořila mořská voda nánosy bahna, které má blahodárné účinky na lidský organismus.

Mrtvé moře v sobě ukrývá další zvláštnost, „black mud“ - černé bahno, které obsahuje minerální látky ve vysoce koncentrované formě. Obrovské množství jódu a brómu v bahně, vodě a vzduchu působí příznivě na celý nervový systém. Síra a hořčík pomáhají léčit kožní choroby a draslík léčivě účinkuje při artritidě a revmatu.

 

Aktuality

Upozornění

UPOZORNĚNÍ!

Upozorňujeme klienty, že provoz solné jeskyně a polária byl k 30.4.2018 PŘERUŠEN.

O případných změnách Vás budeme informovat.

Děkujeme za pochopení.

KOKOSOVÝ OLEJ

12+1 způsob využití kokosového oleje

Panenský kokosový olej je až neuvěřitelně univerzální. Dá se využít nejen jako potravina nebo doplněk stravy, ale také jako přírodní tělová i vlasová kosmetika. Jeho široké využití vás jistě překvapí. A nejlepší na tom je, že vám stačí jen jedno balení kokosového oleje. Protože je panenský, čistě přírodní a bez jakýchkoliv příměsí, můžete si natírat pokožku stejným olejem, který si večer přidáte do salátu.       Více zde

Himalájská jídelní sůl a její přínos pro naše zdraví

Sůl patří mezi ty věci v naší kuchyni, které používáme denně. Ano, v mnoha případech je ze zdravotních důvodů doporučováno její umírněné používání. I tak je však sůl velmi důležitá pro zdraví a neměla by být proto zcela vyřazena z naší stravy. Musíme ji ale používat správně.

Bohužel se ukázalo, že běžná stolní sůl, která se obvykle vyskytuje v našich kuchyních či v restauracích po celém světě, má málo co do činění s přírodní solí. Tato sůl bývá většinou vysoce rafinovaná. Je to téměř čistý chlorid sodný (97% a více), často s přidanými chemikáliemi jako jsou protispékavé látky a sorbenty. Ale existují druhy soli jako je např. mořská sůl nebo himalájská růžová sůl, které mají neuvěřitelné přínosy pro naše zdraví. Více