Možnosti kryoterapie při zdravotních potížích

CELOTĚLOVÁ KRYOTERAPIE - revoluční a regenerační metoda s nejširším mnohaúrovňovým efektem, při níž se tělo klienta vystavuje extrémně nízkým teplotám až na minus 160°C po dobu 2-3 min.

Tento revoluční regenerační přístroj využívají např.:

  • nemocní s akutními i chronickými chorobami
  • sportovci pro zvýšení výkonu, rychlou regeneraci po úrazech či zhmožděninách a rehabilitaci
  • neurologickými, chirurgickými, ortopedickými, plicními, kožními, autoimunitními, gynekologickými .
  • lidé s nadváhou
  • ženy pro kosmetický efekt, vyhlazení a hydrataci pokožky
  • děti pro zvýšení imunity a otužování.

Je obecně známo, že moderní a pohodlný způsob života sebou nese různé civilizační nemoci a velká část obyvatelstva trpí do jisté míry nějakým druhem degenerativních změn na kosterním a svalovém aparátu a proto hledá zdraví prospěšnou, účinnou a atraktivní metodu ke zmírnění obtíží. 

Profesionální sportovci z fotbalových, hokejových a jiných sportovních týmů jí ocení jako doplněk přípravy nebo rehabilitační léčby po zraněních. Velmi vhodná je tato metoda i jako součást zájmových volnočasových sportovních a doplněk rekondičních aktivit.

polrium_-_kryoterapieKRYOTERAPIE - ochlazení jako léčebný prostředek - je v medicíně využívána po staletí. Wincenz Priessnitz postavil svůj léčebný systém na využití ledové vody. Lokální kryoterapie - ledové obklady, aplikace nosičů chladu patří k běžným terapeutickým procedurám, zejména při léčbě potíží pohybového ústrojí, revmatických zánětlivých onemocnění.

Teprve od 80. let minulého století umožňuje technika využít k léčbě extrémně nízkých teplot v podobě celotělové aplikace. Původ této revoluční terapie je v Japonsku, kdy tuto metodu poprvé vyzkoušel v sedmdesátých letech minulého století v Japonsku prof. Toshima Yamauchi, který dokonce používal teplot až minus 175 st.C: První klinické výsledky byly získány při terapii revmatických kloubních chorob a astmatu. Dnes se metoda úspěšně využívá zejména v Německu, Rakousku, Polsku a dalších zemích Evropy. Za téměř 30 let své existence ji na svém těle okusili miliony lidí z celého světa.

Jak kryosauna funguje

Důvod, proč hluboký mráz kryoterapie klientovi neublíží, vyplývá ze skutečnosti, že kryosauna uvnitř obsahuje pouze upravený suchý vzduch, technicky absolutně zbavený vlhkosti. Nedochází tedy vůbec ke snížení vnitřní teploty těla, prudce a výlučně se však ochladí jeho povrch, což vyústí v obrovské periferní překrvení, urychlení metabolismu a hojivých procesů.
Účinkem kryosauny nastane radikální zvýšení hladiny hormonů tlumících zánětlivé reakce, nadměrnou aktivitou zatuhlé svaly se uvolňují a na mnoho hodin vymizí i dlouhodobá bolest, včetně bolesti zad a bolestí pohybového ústrojí vůbec. Pro dlouhodobý efekt terapie se doporučuje absolvování deseti až dvaceti vstupů do kryosauny.

POZITIVNÍ ÚČINKY KRYOTERAPIE

Terapie spočívá, mimo jiné, ve značném periferním překrvení těla. Překrvení, dosahující čtyřnásobných hodnot oproti stavu před započetím kryo-terapie, trvá několik hodin, a dochází při něm k výraznému zlepšení metabolismu tkání. Rychlejší vyplavování škodlivých produktů metabolismu především z myoskeletálního systému má za následek urychlení hojení zranění a odstraňování pozůstatků zánětu.

Kryosauna odstraňuje bolest. Po každém pobytu se dostavuje fáze, v němž jakoby neexistovala bolest. Tento stav trvá 6 – 8 hodin a je vyvolán přímým působením chladu na receptory, zpomaluje se vedení nervových vláken a vyplavuje se více endorfinů. Kryoterapie tu tedy navozuje stav, kdy lze zvýšit intenzitu a efektivitu rehabilitace aniž by pacient pociťoval bolest.

Kryoterapie vede ke snížení svalového tonusu. Důsledkem zpomalení práce nervů, příslušného ovlivnění gama motoneuronů, reaktivity Golgiho aparátu a mnoha dalších vlivů je rychlejší relaxace a rehabilitace svalového aparátu. Díky těmto razantním účinkům objevila kryosaunu řada vrcholových sportovců, horolezců a dalších lidí, kteří často podávájí náročné fyzické výkony.

Zvyšováním počtu T lymfocytů zlepšuje kryosauna výkonnost imunitního systému.

Kryoterapie příznivě ovlivňuje psychiku. Nejen na fyzické, ale i na psychické zdraví má terapie pozitivní vliv. Výrazně totiž klesá hladina úzkosti a dráždivosti, zlepšují se rozhodovací procesy, pohybová a vizuální koordinace, lepší je i přesnost práce a emocionální kontrola, orientace v prostoru i přesnost myšlení.

Základ regeneračního účinku kryoterapie spočívá v náhlém ochlazení kůže. Teplota kůže přitom přechodně poklesne na 2 až 10 st.C, přičemž bleskově utlumí kožní nervová zakončení a tím utlumí i vnímání bolesti. Naproti tomu teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové expozice, nepozměněna. Rovněž prokrvení vaziva, kůže, podkoží a šlachosvalového aparátu dosahuje vícenásobků oproti normálnímu stavu.

Uvolnění kosterní svaloviny a zlepšení funkce kloubů,zlepšené prokrvení celého těla, mizení otoků a zánětů v oblasti končetin a snížení bolestivosti doprovází pravidelné návštěvy kryosauny – polária.

Komplexní účinky na lidský organismus jsou doprovázeny významným posílením obranyschopnosti proti akutním i chronickým nemocem.

Pro vyvolání tak komplexního a mnohaúrovňového efektu medicína nezná jinou metodu než právě polárium. Pro dosažení terapeutického účinku se doporučuje aplikace chladu pod -120° trvající po dobu 1 1/2 minuty.

POLÁRIUM využívají např.:

  • sportovci pro zvýšení výkonu, rychlou regeneraci po úrazech či zhmožděninách a rehabilitaci
  • nemocní s akutními i chronickými chorobami-lidé s nadváhou
  • ženy pro kosmetický efekt, vyhlazení a hydrataci pokožky
  • děti pro zvýšení imunity a otužování

KRYOTERAPIE v POLÁRIU je metoda zcela bezpečná, vhodná pro všechny věkové kategorie, popsané jsou zkušenosti s klienty od 4 a nad 75 let.
deti polarium solanka

 Příjemné změny pro psychiku i fyzickou kondici nastávají již po prvním pobytu v kryosauně, intenzita prožitku narůstá zhruba do 180 minut (reakce je velmi individuální)
Pro zmírnění a překonání zdravotních potíží jsou vhodné opakované návštěvy, které efekt procedury znásobí a prodlouží účinnost.
Optimální je zpravidla 10 - 15 aplikací, hodnotit účinek u většiny potíží lze již po páté návštěvě kryokabiny. Kryoterapii je možné absolvovat několikrát denně, minimální odstup jednotlivých aplikací jsou 4 hodiny.

Manažerské a další psychicky a fyzicky náročné činnosti.
Aktivace biologických pochodů posiluje imunitní systém, minimalizuje riziko onemocnění. Intenzivní okysličení nervových buněk vytváří špičkové podmínky pro nejnáročnější psychické aktivity. Zvyšuje se stresová odolnost, schopnost rychlých a přesných reakcí, myšlení a rozhodování. Zkracuje se čas potřebný pro regeneraci po stresové zátěži a pro ladění formy před dalším výkonem (náročná práce, sport, herectví, modeling...).

Petr Vabroušek - triatlonVyužití kryokabiny pro oblast sportu:
Extrémním prokrvením kůže, vaziva, šlach, svalů a kloubů dochází k maximálnímu okysličení a zvýšení svalové síly, roste tolerance k fyzické zátěži, zmenší se vnímání bolesti.

Několikanásobně se urychluje regenerace po zátěži, hojení bolestivých stavů, úrazů, zhmožděnin, zánětlivých procesů v kloubech a vazech, natažených či natržených svalů i vazů, i průběh rehabilitace po chirurgických zákrocích.

Kosmetika

Kryokabina (kryosauna) je nesporná jednička proti celulitidě. Již od 7. aplikace jsou viditelné změny ve svěžesti pokožky. Byl prokázán silný "anti aging" efekt. Díky prokrvení, okysličení a enzymatické činnosti okamžitě nastává zpomalení stárnutí a náprava degenerativních procesů v podkožních tkáních. Pokožka se hydratuje, získává elastičnost a svěžest. Vyhlazují se jemné i hlubší vrásky.
Mobilizační reakce je energeticky velice náročná. Organizmus spotřebuje až 1500 kcal při tříminutové proceduře. Ty získává spalováním rezerv uložených v tukových tkáních. Velmi rychle a dlouhodobě se zmenší množství tukových buněk v podkoží (kryolipolýza), likvidují se zánětlivá ložiska zodpovědná za celulitidu.
Opakování procedury vede k rychlým váhovým úbytkům, v průměru 5 a více kilogramů po 15 aplikacích při dodržení příjmu v hodnotách kolem 1200 kcal. Extrémní chlad je výborným doplňkem k jakýmkoli kosmetickým zákrokům na kůži. Úspěšně pomáhá proti akné, uhrům. trudovitosti ... .


Kryoterapie účinky celulitida


Možnosti kryoterapie při zdravotních potížích.

Všichni naši klienti shodně informují o pozitivních změnách nálady a celkové výkonnosti bezprostředně po první aplikaci. Silný je efekt na problémy se spánkem. Velmi rychle ustupují alergické projevy na kůži. Rychlý je účinek překonání bolestí (klouby, svaly, hlava). Již po pěti aplikacích se zlepšilo dýchání u klientů s astmatickými potížemi.

Za více než 30 let, po které je extrémní celotělová kryoterapie lékaři využívána, byly zdokumentovány
mimořádné úspěchy v mnoha oblastech medicíny

KRYOTERAPIE MŮŽE VÝZNAMNÝM ZPŮSOBEM PODPOŘIT LÉČBU A REHABILITACI U NEMOCÍ:

revmatologických- akutní a chronické choroby kloubů a kloubních chrupavek, jako např. revmatický zánět kloubů, Bechtěrevova choroba, Reiterova choroba, lichen ruber planus, dna, infekční záněty kloubů, revmatizmus měkkých tkání,

chirurgických - jako např. otoky po operacích prsů, ruky, čelisti, bolesti jizev, hnisání kostí, místní infekce, hemeroidy, svědění análního otvoru, akutní povrchové záněty žil, krvácení z nosu, akutní zánětlivé stavy v břišní dutině

cryoterapie

autoimunitní onemocnění - reaktivní artritidy - Reiterova choroba, arthrózy drobných kloubů i kloubů nosných, dna, lichen ruber planus

nemocí neurologických - roztroušená skleróza mozkomíšní, Parkinsonova choroba, spastické obrny, myastenia, chronické bolestivé páteřní syndromy např. bolesti v oblasti bederní páteře (po vyloučení nemoci ledvin), neuralgie sedacího nervu, stavy po operaci nukleus pulposus, zánět předních rohů míchy, akutní zánět nervů.


nemocí ortopedických - stavy po operacích nosných kloubů, stavy po operacích výhřezů páteřních plotének

nemocí plicních -
astma bronchiale a spastická bronchitis

nemocí kožních - lupénka
a psoriatická artritida (PsA)

Kryosauna účinky psoriáza - lupenka

doléčení poúrazových stavů a chirurgických zákroků - následky nehod i jiných úrazů, např. distorze, luxace, natažení svalů, opaření, otoky po úrazech, Sudeckův syndrom

v gynekologii k odstranění bolestí při menzes a potíží v menopauze

k posílení výkonnosti imunitního systému a zpomalení procesu stárnutí
organizmu

má pozitivní efekt na
poruchy erekce i sexuální apetenci


je účinnou terapií při léčbě chronické bolesti, včetně migrén

pomáhá
při poruchách spánku

velmi dobré jsou výsledky při léčbě chronické únavy

efekt ošetření v poláriu zásadně zlepšuje možnosti rehabilitační péče, výrazně se zvyšuje pohyblivost kloubů, uvolňují se spazmy svalů a vazů

kryoterapie urychluje
léčbu popálenin

účinně pomáhá překonat pocit únavy a vyčerpání, dlouhodobě potlačuje úzkost i depresivní stavy

zvyšuje sebevědomí a vnitřní sílu, urychluje rozhodování

posiluje paměť, soustředěnost, vytrvalost, pozornost a schopnost učení

významně pomáhá zvládnout abstinenční syndrom
při odvykání závislosti

(na drogách, nikotinu, alkoholu, jídle, práci ..)

optimalizuje funkcí imunitního systému dětí i dospělých- imunomodulační efekt

Je nutno zdůraznit, že kryoterapie se také může používat při záchvatové tachykardii, cukrovce, křečových žílách dolních končin, psoritické arthropatii, lupus erythematodes.

Než se rozhodnete absolvovat celotělovou chladovou terapii, poraďte se raději s lékařem, hlavně vzhledem k možným kontraindikacím.

Kontraindikace pro návštěvu polária jsou obdobné jako pro pobyt v klasické sauně. Kryoterapie se nedoporučuje klientům s akutním onemocněním srdce a oběhu (srdeční infarkt, nestabilní angina pectoris, plicní embolie, myokarditis), s extrémní nebo neléčenou hypertenzí, onkologickým onemocněním, infekčním onemocněním, staženými cévami a sraženinami v cévách, v těhotenství od 4. měsíce nebo při alergii na chlad a pod vlivem alkoholu nebo drog.

A jak samotná procedura probíhá?

Před vstupem do kryokomory je klientům nejdříve změřen tlak a poté se jde převléci do šatny.

Procedura trvá 2 až 3 minuty (jen výjimečně až 4 min), přičemž doba pobytu je postupně prodlužována, déle se mohou zdržet pouze dokonale otužilí a trénovaní jedinci. Všechny fáze procedury jsou sledovány obsluhou.

Po proceduře se doporučuje pohyb se zaměřením na procvičení problematické části těla. Pro trénované sportovce a otužilé jedince může následovat jakákoliv velká tělesná zátěž.
Příjemné změny pro psychiku i fyzickou kondici nastávají již po prvním pobytu v kryokabině, intenzita prožitku narůstá zhruba do 180 minut (reakce je velmi individuální).

Pro zmírnění a překonání zdravotních potíží jsou vhodné opakované návštěvy, které efekt procedury znásobí a prodlouží účinnost. Optimální je zpravidla 10 - 20 aplikací, hodnotit účinek u většiny potíží lze již po páté návštěvě kryokomory.

Kryoterapii je možné absolvovat několikrát denně, minimální odstup jednotlivých aplikací jsou 3-4 hodiny (v délce 2-3minut).Je to proto,že po zhruba dvou hodinách dochází vlivem kryoterapie k reakci ,která vyvolává tvorbu nových buněk, což je základ intenzivní léčby pomocí kryoterapie. Procedura provedená v kratším intervalu by mohla tento proces narušit. Při absolvování více procedur v jeden den může být klient dost unavený, ale intenzivně léčí posttraumatické stavy.
Při požadavku na rychlý efekt proto doporučujeme proceduru absolvovat nejlépe každý den. Jako u všech lázeňských fyzikálních procedur může i při kryoterapii dojít zpočátku k přechodnému zhoršení obtíží, které však při dalších opakováních zpravidla mizí (např. při celulitidě).

V návaznosti na kryoterapii se nedoporučuje kombinace s teplými nebo horkými procedurami (sauna, parafin, infralampa apod.), které je vhodné absolvovat jiný den.  

Souhrnnou informaci o mnohaletých zkušenostech s aplikací celotělové kryoterapie přináší dokument:
Konsensus – Erklärung zur Ganzkörperkältetherapie (GKKT), přijatý v únoru 2006 na konferenci v Bad Vöslau evropskými lékaři a vědci.
Mezi autory dokumentu patří Prof. Dr. sc. med. Winfried Papenfuss, Chefarzt, Inselklinik Herigsdorf, Prof. Dr. W. Joch, Universität Münster, Dr. med. L. Jonas, Rehabilitationszentrum in Bad Häring, Dr. med. Karen Nöcker, Oberärztin - Fachärztin für Orthopädie / Rheumatologie, Rehabilitationsklinik Brandis, Prof. dr hab. Włodzimierz Samborski, Department of Rheumatology, University of Medical Sciences, Poznan, Poland, Dr. Laurent Savalli, Capbreton, France, Dr. med. Gudrun Schwenke, Johanniter-Krankenhaus Rheumazentrum Treuenbrietzen, MUDr. L. Šmuk, Čeladná, Dr. Magdalena Sobieska, Department of Immunology, Karol Marcinkowski University of Medical Sciences in Poznan, Poland, Doz. Dr. med. J. Teuber, Klinik Herzoghöhe Bayreuth, Dr. Sandra Ückert, Universität Dortmund, Institut für Sportwissenschaft
Text dokumentu najdete na

http://www.multiple-sklerose-abensberg.de/aktuelles/konsensus_papier_gkkt.html


další odkazy na webu:
Physikalische Therapie bei juveniler chronischer Arthritis und Kollagenosen G. Ganser 1 Abt. Kinder- und Jugendrheumatologie, St. Josef Stift Sendenhorst (Chefarzt Dr. med. Gerd Ganser)
http://www.thieme-connect.com/ejournals/abstract/rheuma/doi/10.1055/s-2002-34637
Polárium Teplice s.r.o.
www.polarium-teplice.cz/text/tiskovka.pdf
Kdy vsadit na polarium www.golding.cz/cs/polarium/
Polárium – ledové objetí, které léčí
http://www.behej.com/2007120301-polarium-ledove-objeti-ktere-leci.html
Polarium - léčba mrazem - Bechtěrevova choroba
www.bechterev.webpark.cz/polarium.html
Otužilci - polárium a kryoterapie
www.otuzilci.cz/pages/polarium.htm
polárium Teplice n. Bečvou
http://www.pritelkyne.cz/clanky/polarium-v-teplicich-nad-becvou-leci-i-omlazuje-1347.html Polárium - móda http://www.moda.cz/Kategorie/Volny_cas/20070528_Polarium.html
Polárium - příroda léči Polárium - kryosauna - solná jeskyně http://www.splnenysen.cz/detail/polarium-solna-jeskyne-
Krása - polárium - solná jeskyně
http://www.esennce.cz/krasa-a-zdravi/polarium-a-solna-jeskyne/zazitky/13/29/
Polárium Šepetná - Čeladná
http://www.sepetna.cz/cz/info/1766-relaxacni-wellness-pobyt-sepetna-a-polarium-celadna.html Polárium - kryocentrum - Crysauna www.relaxlafabrique.cz/polarium.html
Polárium
www.dejtonej.cz/darek/polarium
Léčení mrazem kriosauna
http://www.ltnb.cz/stranky/lecba/polarium-arktika.htm
Polárium - kryosauna
http://www.herb.cz/polarium-i-549/
Kryoterapie - léčba mrazem
http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/kryoterapie-lecba-mrazem-587/
Chřipka versus běžná viróza http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/chripka-versus-bezna-viroza-890/
http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/solna-jeskyne-solanka-zlin-more-prislo-za-vami-692/
Léčba mrazem http://www.ceskatelevize.cz/program/port/biologie/18-lecba-mrazem/
Kryoterapie, Kryosauna - léčba chladem http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/kryoterapie-kryosauna-lecba-chladem
LOKÁLNÍ KRYOTERAPIE A CELOTĚLOVÁ TERAPIE CHLADEM JAKO ALTERNATIVA A DOPLNĚK LÉČBY BOLESTIVÝCH ONEMOCNĚNÍ POHYBOVÉHO ÚSTROJÍ http://www.solen.cz/pdfs/int/2008/09/09.pdf

Aktuality

Upozornění

UPOZORNĚNÍ!

Upozorňujeme klienty, že provoz solné jeskyně a polária byl k 30.4.2018 UKONČEN.

O případných změnách Vás budeme informovat.

Děkujeme za pochopení.

KOKOSOVÝ OLEJ

12+1 způsob využití kokosového oleje

Panenský kokosový olej je až neuvěřitelně univerzální. Dá se využít nejen jako potravina nebo doplněk stravy, ale také jako přírodní tělová i vlasová kosmetika. Jeho široké využití vás jistě překvapí. A nejlepší na tom je, že vám stačí jen jedno balení kokosového oleje. Protože je panenský, čistě přírodní a bez jakýchkoliv příměsí, můžete si natírat pokožku stejným olejem, který si večer přidáte do salátu.       Více zde

Himalájská jídelní sůl a její přínos pro naše zdraví

Sůl patří mezi ty věci v naší kuchyni, které používáme denně. Ano, v mnoha případech je ze zdravotních důvodů doporučováno její umírněné používání. I tak je však sůl velmi důležitá pro zdraví a neměla by být proto zcela vyřazena z naší stravy. Musíme ji ale používat správně.

Bohužel se ukázalo, že běžná stolní sůl, která se obvykle vyskytuje v našich kuchyních či v restauracích po celém světě, má málo co do činění s přírodní solí. Tato sůl bývá většinou vysoce rafinovaná. Je to téměř čistý chlorid sodný (97% a více), často s přidanými chemikáliemi jako jsou protispékavé látky a sorbenty. Ale existují druhy soli jako je např. mořská sůl nebo himalájská růžová sůl, které mají neuvěřitelné přínosy pro naše zdraví. Více