Himalájská jídelní sůl a její přínos pro naše zdraví
Sůl patří mezi ty věci v naší kuchyni, které používáme denně. Ano, v mnoha případech je ze zdravotních důvodů doporučováno její umírněné používání. I tak je však sůl velmi důležitá pro zdraví a neměla by být proto zcela vyřazena z naší stravy. Musíme ji ale používat správně.
Bohužel se ukázalo, že běžná stolní sůl, která se obvykle vyskytuje v našich kuchyních či v restauracích po celém světě, má málo co do činění s přírodní solí. Tato sůl bývá většinou vysoce rafinovaná. Je to téměř čistý chlorid sodný (97% a více), často s přidanými chemikáliemi jako jsou protispékavé látky a sorbenty. Ale existují druhy soli jako je např. mořská sůl nebo himalájská růžová sůl, které mají neuvěřitelné přínosy pro naše zdraví. Více
Himalájská růžová sůl
Sůl je ale těžena na úpatí Himalájí, přesněji v kamenném solném dole v Pakistánu, který je považován za druhý největší solný důl na světě.
Himalájská sůl, známá v oblasti původu jako “bílé zlato”, obsahuje 84 přírodních složek a minerálů, které jsou nezbytné pro zdraví, a to včetně hořčíku, draslíku, vápníku, sodík, fosforu a železa. Typické růžové zbarvení je důsledkem malého množství oxidu železa (rez). Zinek, selen, jód a měď jsou v soli přítomny ve stopovém množství. Obecně je tedy himalájská sůl považována za zdravou sůl, protože neobsahuje žádné chemikálie ani aditiva a protože jde o přirozeně se vyskytující substanci. Obvykle se tato sůl prodává jako hrubozrnná, ale můžete ji také koupit v jemně namleté formě nebo ve velkých blocích, které mohou být použity k unikátním způsobům servírování kulinářských specialit. Bez ohledu na formu, ceněné přínosy minerálů jsou vždy k dispozici.
Pokud konzumujeme běžnou sůl, naše tělo plýtvá velkým množstvím energie, aby udrželo vyrovnanou hladinu tekutin.
Zdravotní přínosy himalájské růžové soli
- kontroluje hladinu vody v těle
- reguluje krevní tlak
- vyrovnává pH v těle
- pomáhá s regulací cukru v krvi
- pomáhá absorbovat živiny v zažívacím traktu a tímto způsobem dodává tělu potřebnou energii
- zajišťuje zdraví cév, sílu kostí a fungování dýchací soustavy
- předchází křečím ve svalech
- vyživuje ledviny a žlučník
- podporuje zdravý spánek
- oddaluje příznaky stárnutí
- podporuje libido
Tento seznam vypovídá o jisté výjimečnosti himalájské růžové soli. Přesto je třeba zmínit, že Dr. Helen Smith z Holistic Medical Centre v Auklandu píše, že tato sůl také obsahuje stopové množství hliníku, olova a některých toxických kovů, které se pravděpodobně vyskytují v každé kamenné či minerální soli.
Himalájská vs. stolní sůl
Stolní sůl je vysoce rafinovaná a to v podstatě ničí její blahodárné stopové minerály a další prvky. Když sůl změníme na chlorid sodný, považuje ji vaše tělo za “vetřelce” a chce se ho zbavit. Ale protože je pro tělo těžké se takové soli přirozeným způsobem zbavit, způsobuje stolní sůl podráždění tkáně, zadržování vody a v důsledku toho i vysoký krevní tlak. Pokud konzumujeme běžnou sůl, naše tělo plýtvá velkým množstvím energie, aby udrželo vyrovnanou hladinu tekutin. Studie prokázaly, že na každý gram chloridu sodného (stolní sůl), který strávíte, použije vaše tělo asi 20x větší množství buněčné vody k její neutralizaci. Takové odvodňování může způsobit různé problémy jako revmatismus, artritida, dna, ledvinové a žlučníkové kameny nebo celulitida.
Naopak himalájská krystalická sůl nezatěžuje organismus. Je jednoduše metabolizována a to bez energetické ztráty. Na druhé straně tato sůl pomáhá tělu dodat energii a má příznivý efekt na funkci nervového systému.
Kolik himalájské soli konzumovat?
Jako v případě jakékoli jiné soli byste si měli hlídat příjem sodíku. Himalájská sůl může být velmi přínosná, ale i tak není vhodné její konzumaci přehánět. V první řadě znamená totiž zdroj sodíku. A protože přílišné množství sodíku způsobuje zadržování vody, může přílišná konzumace soli vést k různým zdravotním potížím - vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění jsou mezi těmi nejznámějšími.
Zatímco American Heart Association doporučuje ne více než 1.5 g sodíku denně (tělo může fungovat s méně než 0.5 g sodíku denně), průměrný Američan konzumuje kolem 5 g, což je znepokojující.
1/4 čajové lžičky himalájské soli obsahuje kolem 0.5 g sodíku. Tuto sůl můžete používat o něco volněji, než když používáme stolní sůl. Ale i tak je nutné její konzumaci limitovat.
Jak je to s jódem?
Jen stručně několik slov o jódu. Jód je důležitý pro funkci štítné žlázy a produkci jejích hormonů. Tělo si tento prvek samo nevytváří, proto je obvykle přidáván do běžné soli (jodidová sůl). Zároveň získáváme jód v některých potravinách.
Himalájská sůl obsahuje stopové množství jódu, ale je dobré se zaměřit i na jeho další zdroje, abyste uspokojili potřebu vašeho těla. Např. mořská řasa kelp (možno užívat v tabletách) je velmi bohatá na jód. Také mořská řasa wakame (často servírovaná v japonských polévkách a salátech) vám dodá spoustu jódu. Mezi další zdroje jódu patří ryby jako herink, sardinky a losos, ale můžete najít i rostlinné zdroje jako fenykl, špenát, česnek a mrkev, které všechny také obsahují stopová množství jódu.
Situace v konzumaci soli v ČR je podle dostupných zdrojů průměrně ještě vyšší, než je uvedeno v příspěvku v případě amerického konzumenta. Průměrná denní spotřeba je u nás 12 g. Ve zpracovaných potravinách je “schováno” velké množství soli, které si většina lidí nepřipouští. Statistika uvádí, že právě v těchto skrytých zdrojích přijímáme až 80% soli. Pro připomenutí si tedy dovolím uvést ty nejvýznamnější: sýry (zvláště ty tavené), uzeniny, nakládané potraviny, instantní jídla, dochucovadla a některé minerální vody (nejvíce sodíku mají Vincentka, Bílinská kyselka, Poděbradka, Hanácká).
Dále víme, že jen asi 10 % připadá na přídavek soli při vaření a dosolování a 10 % soli obsahují potraviny přirozeně.
Zdroj: healthyandnaturalworld.com
HIMALÁJSKÉ JÍDELNÍ SOLI NALEZNETE V NAŠÍ NABÍDCE ZDE